Bettina Schwarz

Bettina Schwarz

Ulf Ilgmann
Ulf Ilgmann
+49 8171 962 63
office@ilgmann-management.de

Information

Place of birth
Wien
Height (cm)
162
Eye color
green
Hair color
Brunette
Hair length
Long
Stature
female
Place of residence
Wien
Housing options
Berlin, München, Köln, Hamburg
Nationality
Austrian
Languages
German: native-language
English: fluent
Dialects
Viennese: only when required
Austrian: only when required (Native dialect)
Lower: only when required
Accents
Austrian: only when required
Sport
Volleyball, Yoga
Profession
Actor
Driver's license classes
Car class

Vita entries

Primary professional training

2006
Max Reinhardt Seminar

Film

Kaiserschmarrn (AT) (Cinema film)
Birgit - Set AL (SR) Daniel Krauss Producer: Zuckerfilm GmbH [de]
Ex - Amici come prima! (Cinema film)
Tata Lena (SR) Carlo Vanzina Producer: IIF - Italian International Film Srl [it]
The Errand of Angels (Cinema film)
Sister Keller (SR) Christian Vuissa Producer: Mirror Films [us]

Television

Soko Donau/Wien
Sofia Zauner (SR) Olaf Kreinsen Producer: Satel Film GmbH TV Channel: ZDF/ORF
St. Josef am Berg - Berge auf Probe (TV movie (series))
Sonja (SR) Lars Montag Producer: Mona Film Produktion GmbH TV Channel: ARD [de], Degeto [de]
SOKO Kitzbühel (TV series)
Moni Kopal (LR) diverse Producer: Gebhardt Productions GmbH TV Channel: ORF [at], ZDF [de]
St. Josef am Berg - Stürmische Zeiten (TV movie (series))
Sonja (SR) Lars Montag Producer: Mona Film Produktion GmbH TV Channel: ARD [de], Degeto [de]
Lena Lorenz - Gegen alle Zweifel (TV movie (series))
Sonja Hoffmann Michael Kreindl Producer: Ziegler Film GmbH & Co. KG (formerly Regina Ziegler Filmproduktion) TV Channel: ZDF [de]
Nicht tot zu kriegen (TV series)
Blinde Nachbarin (SR) diverse Producer: Pro TV Produktion GmbH TV Channel: RTL
Die unwahrscheinlichen Ereignisse im Leben von ... (TV show)
Ensemble (LR) Philipp Käßbohrer Producer: btf GmbH [de] TV Channel: WDR [de]
Es kommt noch dicker (TV series)
Barbara (SR) diverse Producer: Producers at Work GmbH TV Channel: ORF [at], SAT.1 [de]
Doc meets Dorf (TV series)
Trudi (SR) Franziska Meyer Price Producer: teamWorx Television & Film GmbH [de] TV Channel: RTL
Die Rache der Wanderhure (TV movie)
Dralle Hure Hansjörg Thurn Producer: TV60Filmproduktion GmbH TV Channel: SAT.1 [de]
Meine Tochter nicht (TV movie)
Beamtin Leichenschauhaus (SR) Wolfgang Murnberger Producer: Allegro FilmproduktionsgesmbH [at] TV Channel: SAT.1 [de]
Schnell ermittelt (TV series)
Bixi Leutgeb (SR) Michi Riebl Producer: MR-FILM Kurt Mrkwicka Ges.m.b.H. / MR TV-FILM Produktions GmbH & Co KG [at] TV Channel: ORF [at]
Bauernprinzessin III - In der Zweckmühle (TV movie)
Chiara (SR) Susanne Zanke Producer: SK-FIlm- und Fernsehproduktionsges.m.b.H TV Channel: BR [de], ORF [at]
Willkommen im Westerwald (TV movie)
Sophie (SR) Tomy Wigand Producer: teamWorx Television & Film GmbH [de] TV Channel: SWR [de]
Der Lehrer (TV series)
Schülerin (SR) Christoph Schnee Producer: Sony Pictures Film und Fernseh Produktions GmbH [de] TV Channel: RTL
Geile Zeit (TV series)
Hauptcast (LR) diverse Producer: Sony Pictures Film und Fernseh Produktions GmbH [de] TV Channel: RTL
Vier Frauen und ein Todesfall (TV series)
Schwester Moni Wolfgang Murnberger Producer: Dor Film Produktionsgesellschaft m.b.H. [at] TV Channel: ORF [at]
Geile Zeit (TV series)
Hauptcast (LR) Martin Przyborowski Producer: Sony Pictures Film und Fernseh Produktions GmbH [de] TV Channel: RTL

Theatre

Die Arbeitersaga (Folge 3)
Diverse Martina Gredler Theatre: Werk X
Monster
Diverse Christina Tscharyiski Theatre: Rabenhof Theater
Das Heimspiel der Begonien
Gregor Stephanie Schreiter Theatre: Theater Drachengasse
Der Menschenfeind
Elly Katharina Schwarz Theatre: Lustspielhaus Wien
Don Giovanni
Zerlina Adi Hirschal Theatre: Metropol Wien
König Artus
Diverse Roman Freigaßner-Hauser Theatre: Rabenhof Theater
Homohalal
Barbara Ali M. Abdullah Theatre: Werk X
Macht und Rebel
diverse Ali M. Abdullah Theatre: Werk X
Don Giovanni
Zerlina Adi Hirschal Theatre: Lustspielhaus Wien
Der Preis des Monsieur Martin
Groosback Patrick Guinand Theatre: Schloss-Spiele Kobersdorf
The Lyons
Jeanette Hakon Hirzenberger Theatre: Theater Phönix Linz
Die Dame vom Maxim
Clémentine Patrick Guinand Theatre: Schloss-Spiele Kobersdorf
Geschichten aus dem Wiener Wald
Tante Herbert Föttinger Theatre: Theater in der Josefstadt
Die Schneekönigin
Doris DeLaRue Thomas Birkmeir Theatre: Renaissancetheater Wien
Fettes Schwein
Helen Veit Güssow Theatre: Theater St. Gallen
Die Panne
Simone Elisabeth Gabriel Theatre: Theater St. Gallen
Pippi Langstrumpf
Annika Marcelo Diaz Theatre: Theater St. Gallen
Was ihr wollt
Maria Marcelo Diaz Theatre: Theater St. Gallen
Die Dreigroschenoper
Ansagerin, Babette Kurt J. Schildknecht Theatre: Theater St. Gallen
Die Komödie der Irrungen
Aishe Thomas Birkmeir Theatre: Theater im Zentrum Wien
Mesalliance
Anna Peter Gruber Theatre: Ensembletheater Wien
Frühlings Erwachen
Martha Christine Eder Theatre: Volkstheater München
F.I.N.D. Festival - Orientexpress
Frau Enrico Stolzenburg Theatre: Schaubühne Berlin