Dennis Cubic

Dennis Cubic

Main agency
Dirk Fehrecke
+49 151 2303 7187
office@dfmanagement.at
open agency on Castupload

Information

Acting age
37 - 42 years
Year of birth
1978 (45 years)
Place of birth
Frankfurt
Height (cm)
178
Weight (in kg)
72
Eye color
blue green
Hair color
Brown
Hair length
Medium
Stature
athletic / training
Place of residence
Vienna
Housing options
Vienna, Munich, New York, Berlin, Frankfurt
Nationality
German
Languages
German(native-language)EnglishCroatianFrench
Dialects
AustrianHessian(native dialect)
Accents
AustrianItalianYugoslavian
Profession
Actor
Pitch
Tenor
Driver's licenses
Car class

Vita entries

Primary professional training

2004
Max Reinhardt Seminar

Other Education & Training

camera acting workshop bei Istvan Szabo
camera acting workshop bei Nancy Bishop
Max Reinhardt-Seminar - Schauspieldiplom, Wien
Abitur Albert Einstein Schule, Schwalbach Ts.

Awards

Todespolka (Cinema film)
Antares (Cinema film)
Antares (nominated) (Cinema film)

Film

PEEP - the real Jeni (Cinema film)
Psychotherapeut (SR) Hamid Reza Mafitabar
Boys Like Us
Andreas (SR) Patric Chiha Producer: Charlotte Vincent
Die Nächste geht auf mich
Moritz (LR) Arthur Werner
Bad Fucking
Nicolae (SR) Harald Sicheritz Producer: MR-Film Casting director: Judith Limberger
Todespolka
Hansi (LR) Michael Pfeiffenberger Producer: Stephan Demmelbauer
Schleier der Maya
Leading role A. Atropat
Freigesprochen
Ivo (SR) Peter Payer Producer: Lotus-Film
Antares
Marco (LR) Götz Spielmann Producer: Lotus-Film Casting director: Rita Waszilovics

Television

Der Kroatien Krimi- Split vergisst nicht
Kommissar Ranić (SRE) Michael Kreindl Producer: Karsten Rühle Station: ARD Casting director: Stefany Pohlmann
Soko Donau - Klassenkampf (Series)
Aljosha Tomic Olaf Kreinsen Producer: Satel Film Station: ORF/ZDF Casting director: Nicole Schmied
Universum History: Richard Löwenherz-ein König in der Falle
König Philipp 2 von Frankreich Fritz Kalteis Producer: Interspot Film Station: ORF/ZDF/ARTE Casting director: Martina Poel
Soko Donau-Stimmen
Tarek Ösil H. Barthel Station: ORF/ZDF Casting director: Nicole Schmied
Soko Kitzühel-Mord mit ?
Stefan Hilbert C. Jüptner Station: ORF/ZDF Casting director: Nicole Schmied
Schnell ermittelt - Gudrun Schatzinger
Jan Petar M. Riebl Station: ORF Casting director: Nicole Schmied
Marthes Geheimnis
Bergmeister Herrmann R.S. Richter Station: ARD/DEGETO Casting director: Siegfried Wagner
Ein Sommer in Kroatien
Matej (LR) H. Barthel Station: ORF/ ZDF
SOKO Donau
Station: ORF
SOKO Kitzbühel
Ivo Trabic M. Zens Station: ORF/ZDF
Tschuschen:Power
J. M. Erwa Station: ORF
Hotel-Shorts-Nachtwache
Leading role W. Bendel
Armageddon - The longest Night
Fernando Martinez (LR) R. Schneider Station: ZDF/Discovery/France2
11er Haus
Vlado H. Sicheritz Station: ORF
Tatort (Die schlafende Schöne)
Johnny Lakatos D. Berner Station: ORF/ZDF Casting director: Markus Schleinzer

Theater

Mein Fall (Drama)
Josef Haslinger (LR) Ali Abdullah Theater: Werk X Wien
Christoph Kolumbus (Drama)
Matrose und Poet Rene Medvesek Theater: Landestheater Niederösterreich
Gegen die Wand
Seref A. Simon Theater: Garage X Wien
König Lear
Edmund S. Mohr Theater: Stadttheater Klagenfurt
Liliom
Fiscur R. Frey Theater: Landestheater Niederösterreich
Demokratische Nacht - Du Prolet!
H. Posch Theater: Werk X Wien
Don Quijote
Samson Carrasco S. Mohr Theater: Theatersommer Haag
UNTERWERFUNG (SOUMISSION)
A. M. Abdullah Theater: Werk X
It's a free World
A. Simon Theater: Werk X
Hannah und ihre Schwestern
Milan Peschel Theater: Werk X Wien
Räuber - Das Leben stiehlt auch nur vom Tod (Schrei Schiller Schrei)
Pedro M. Beja Theater: Werk X
Seelenkalt
A. M. Abdullah Theater: Werk X Wien
Was geschah, nachdem Nora ihren Mann verlassen hatte oder Stützen der Gesellschaften
A. Abdullah Theater: Garage X Wien
Karte und Gebiet
A. Abdullah Theater: Garage X Wien
Das weite Land
Oberstleutnant Stanzides J. E. Köpplinger Theater: Theater in der Josefstadt
Nackt unter Kokosnüssen
S. Bittoun Theater: Mousonturm Frankfurt
My First Sony
Yotam S. Bittoun Theater: Mousonturm Frankfurt a.M. + div. Gastspiele
Ein Sommernachtstraum
Lysander J. E. Köpplinger Theater: Stadttheater Klagenfurt
Ganze Kerle
Mathias Freihof Theater: Stadttheater Klagenfurt
Der zerbrochene Krug
Ruprecht S. Mohr Theater: Stadttheater Klagenfurt
Toms Midnight Garden
James F. Braband Theater: Theater der Jugend
Löcher
Zero G. M. Bauer Theater: Theater der Jugend
Tintenherz
Farid R. Kuste Theater: Theater der Jugend
Bradley-Letzte Reihe, Letzter Platz
Jeff Fishkin G. Bauer Theater: Theater der Jugend
Mercury Fur
der Partygast J. Maile Theater: Théâtre National du Luxembourg
Der geheime Garten
Collin T. Birkmeir Theater: Theater der Jugend
Romeo und Julia
Benvolio A. Janauschek Theater: Festspiele Rosenburg