Jakob Elsenwenger

Jakob Elsenwenger

Screen Actors
Petra Schmidt
+43 664 2265 650
office@screenactors.at

Information

Year of birth
1992 (29 years)
Place of birth
Salzburg
Height (cm)
175
Weight (in kg)
66
Eye color
blue
Hair color
Blond
Hair length
Medium
Stature
athletic / training
Place of residence
Wien
Housing options
Berlin, München, Hamburg, Köln, Salzburg
Nationality
Austrian
Languages
German: native-language
English: fluent
Afghan: basic
Italian: medium
Dialects
Bairisch: only when required
Viennese: only when required
Salzburgerisch: only when required (Native dialect)
Oberösterreichisch: only when required
Accents
English: only when required
Russian: only when required
Italian: only when required
Instruments
Cajón: medium
Piano: basic
Drums: basic
Sport
Aikido, Badminton, Bouldering, Bowling, Stage combat, Fencing (stage), Frisbee, Juggle, Climb, Longboard, Swordplay, Skateboard, Hiking, Yoga
Dance
Hip hop: medium
Standard: medium
Freestyle dance: medium
Choreography: medium
Profession
Actor, Dubbing actor
Singing
Blues: medium
Beatboxing: medium
Hip Hop/Rap: professional
Pitch
Bass-baritone
Driver's license classes
Motorcycle class, Car class

Vita entries

Primary professional training

2014
Schauspielschule am Schauspielhaus Salzburg

Awards

Der Talentierte Mr. Ripley (nominated)
Nestroy Preis - Bester Nachwuchs Schauspieler

Film

Die Begleitung (Short film)
Gfr. Hummels (LR) Jan Göritz Producer: Jakob Elsenwenger/Jan Göritz

Television

Soko Linz "Schöpfung 2.0" (Series)
Mathias Steiner (LR) Markus Engel Producer: Gebhardt Productions TV Channel: ORF/ZDF Casting director: Nicole Schmied
Soko Donau - Klassenkampf (Series)
Fabian Spielmann (LR) Olaf Kreinsen Producer: Satel Film GmbH TV Channel: ORF/ZDF Casting director: Nicole Schmied
Soko Kitzbühel - Liebe bringt den Tod (Series)
Philliph (SR) Martin Kinkel Producer: Gebhardt Productions TV Channel: ORF/ZDF Casting director: Nicole Schmied
Soko Donau - Die Bienenkönigin (Series)
Lukas Strassl (LR) Fillippos Tsitos Producer: Satel Film GmbH Casting director: Nicole Schmied
Tatort "Schock" (TV movie (series))
Daniel (SR) Rupert Henning Producer: Gebhardt Productions TV Channel: ORF/ZDF Casting director: Eva Roth
Hyacinth (Short film)
David (LR) Eric Markus Weglehner Producer: DGMD Casting director: Jan Göritz
Soko Donau - Täuschung (Series)
Max (SR) Holger Gimpel Producer: Satel Film GmbH TV Channel: ORF/ZDF Casting director: Nicole Schmied

Theatre

Das Konzert (Drama)
Dr. von Kann (SR) Janusz Kica Producer: Theater in der Josefstadt
Der Weg ins freie (Drama)
Josef Rosner (SR) Janusz Kica Producer: Theater in der Josefstadt
Die Migrantigen (Drama)
Marko Bilic / Tito (LR) Sarantos Georgios Zervoulakos Producer: Theater in der Josefstadt
Schuld und Sühne (Drama)
Raskolnikov (LR) Thomas Birkmeier Producer: Theater der Jugend "Aufführung des Monats" -Bühne (Magazin)
Ronja Räubertochter (Drama)
Glatzenpeer (SR) Yüksel Yolzu Producer: Theater der Jugend
Peter Pan (Drama)
Peter Pan (LR) Michael Schachermayer Producer: Theater der Jugend
Hamlet (Drama)
Hamlet (LR) Thomas Birkmeier Producer: Theater der Jugend
Der fantastische Mr. Fox (Drama)
Mr. Fox (LR) Thomas Birkmeier Producer: Theater der Jugend
Der Talentierte Mr. Ripley (Drama)
Tom Ripley (LR) Thomas Birkmeier Producer: Theater der Jugend Nestroy Nominierung
Beautiful Thing (Drama)
Ste (LR) Werner Sobodka Producer: Theater der Jugend
Tschick (Drama)
Maik Klingenberg (LR) Petra Schönwald Producer: Schauspielhaus Salzburg
Little Brother (Drama)
Ste (LR) Caroline Richards Producer: TakkaTukka Gastspiele Südtirol
Sonderbar (Drama)
Entertainer (LR) Jakob Elsenwenger Producer: Schauspielhaus Salzburg
Parzival (Drama)
Parzival (LR) Thomas Birkmeier Producer: Theater der Jugend
Richard III (Drama)
Edward (SR) Vitkoria Schubert Producer: Michael Niavarani / Georg Hoanzl Theatre: Hoanzl Globe Wien
Masterclass Acting (Drama)
Professor Fleming/Petranov Producer: Schauspielhaus Salzburg
Der Wunschpunsch (Drama)
Moritz (LR) Bernadette Heidegger Producer: Schauspielhaus Salzburg
Die heilige Johanna der Schlachthöfe (Drama)
Händler (SR) Thomas Niehaus Producer: Schauspielhaus Salzburg
Tintenblut (Drama)
Farid (LR) Bernadette Heidegger Producer: Schauspielhaus Salzburg
Salzburger Advent (Drama)
div. (LR) Mark Holzmann Producer: Erich Holzmann
Ausgelacht (Drama)
Hanswurst (LR) Kurt Lenzbauer Producer: TriLenz Autor: Walter Müller
Kinder des Teufels (Drama)
Hannerl (LR) Kurt Lenzbauer Producer: TriLenz
Jedermann (Drama)
Glaube (SR) Kurt Lenzbauer Producer: TriLenz

Internet

Die Verkündiger (Multi-part)
Special Guest
Die Begleitung (Short film)