Jeanne Werner

Jeanne Werner

Contact Jeanne Werner?
LuckyPunch Management
Delia Marti
+49 30 540 85179
info@luckypunch-berlin.de

Information

Year of birth
1985 (36 years)
Place of birth
Luxembourg
Height (cm)
171
Weight (in kg)
56
Eye color
blue
Hair color
Blond
Hair length
Long
Stature
slim
Place of residence
Wien
Housing options
Vienna, Luxembourg, Berlin, Zurich, Zürich, Luxemburg
Nationality
Luxembourgish
Languages
German: native-language
English: fluent
French: fluent
Luxembourgish: native-language
Accents
French: only when required
Luxembourgish: only when required
Sport
Pilates, Swim, Yoga
Profession
Actor
Singing
Chanson: medium
Pitch
Soprano
Driver's license classes
Car class

Vita entries

Primary professional training

2011
Zürcher Hochschule der Künste

Awards

Das große Heft (nominated)
NESTROY Preis 2020 - Beste Off-Produktion
Cru (Short film)
Bester Film - Fimfestival Klosterneuburg
Cru (Short film)
Student Visionary Award Tribeca Film Festival 2020
Berlinale Talents (Drama)
Colonia Dignidad (Cinema film)
Bayrischer Filmpreis
Colonia Dignidad (nominated) (Drama)
Luxemburger Filmpreis
Oprecht-Preis (Drama)
Hervorragende Leistung beim Abschlussvorsprechen

Film

Norma (Cinema film)
Mikka (LR) Lorenz Suter Producer: Voltafilm
Corsage (Cinema film)
Ida (SR) Marie Kreutzer Producer: Film AG Produktions, Komplizen Film, Kazak Productions, Inforg - M&M Film, Samsa Film Casting director: Rita Waszilovics
Der Passfälscher / The Forger (Cinema film)
Frau Lange (SR) Maggie Peren Producer: DREIFILM, Amour Fou Luxembourg Casting director: An Dorthe Braker, Karimah El-Giamal
Kräfte (Short film)
Maike (SR) Annelie Boros Producer: Kinescope Film Distribution: HFF München
Hinterland (Cinema film)
Dirne (SR) Stefan Ruzowitzky Producer: Amour Fou, Freibeuter Film, Scope Pictures Casting director: Rita Waszilovics
Invisible Sue (Cinema film)
Lenia Romanowa (SR) Markus Dietrich Producer: Ostlicht, Amour Fou Casting director: Simone Bär Cinekid Festival 2018, Goldener Spatz 2019, Berlinale Lola Screening 2020
Cru (Short film)
Cuisinière (LR) David Oesch Producer: ZHdK Distribution: ZHdK HollyShorts Film Festival 2019, Tribeca Film Festival 2020
Mär
Vero (LR) Katharina Mihm Producer: Opakfilm Premiere: Filmfest München 2019, Neues deutsches Kino
Here be dragons
Tara (LR) Karolina Markiewicz, Pascal Piron Producer: Filmfund Luxembourg Distribution: Filmfund Luxembourg Luxfilmfest 2019
Klara
Schwester Mechthild (SR) Valentin Merz Producer: HEAD Genève Short, Premiere: Solothurner Filmtage 2018
Es war einmal in Deutschland
Elsa (SR) Sam Garbarski Producer: Samsa Film, IGC Films, Entre chien et loup Berlinale 2017
Colonia
Dorothea (SR) Florian Gallenberger Producer: Majestic Films, Iris Productions Toronto Film Festival 2015
Mylène
Mylène (LR) Alireza Bayram Producer: ZHdK Short
Avant l'hiver
Young doctor (SR) Philippe Claudel Producer: Samsa Film
Happy Tobikomaki
Svenja (SR) Rahel Grunder Producer: ZHdK Short

Television

Ich und die anderen (Series)
Supporting role David Schalko Producer: Superfilm Filmproduktions TV Channel: Sky Casting director: Eva Roth
Wilder
Young Béatrice (SR) Pierre Monnard Producer: C-Films

Theatre

Girls&Boys
Monolog (LR) Marion Poppenborg Theatre: Théâtre Ouvert Luxembourg + Kinneksbond à Mamer
Hedda Gabler (Drama)
Thea Elvsted (SR) Marja-Leena Junker⁠ Producer: Les Théâtres de la Ville de Luxembourg⁠
Die Totenwacht (Drama)
Anna (LR) Sara Ostertag Theatre: Landestheater Linz
Das große Heft (Drama)
Zwilling (LR) Sara Ostertag Theatre: Kosmos Theater Wien nachtkritik-Theatertreffen 2020
Der Gott des Gemetzels
Annette (LR) Frank Hoffmann Theatre: Théâtre National du Luxembourg in frz. Sprache
La Dispute
Adine (LR) Sophie Langevin Theatre: Théâtre National du Luxembourg
La vie matérielle
Monolog (LR) Frédéric Maragnini Theatre: Théâtre du Centaure Luxembourg Théâtre de Chelles, Paris
Illusions
Première femme (LR) Sophie Langevin Theatre: Théâtre du Centaure Luxembourg
Zähmungen!?
Lucentio (SR) Laura Koerfer Theatre: Karl der Große, Zürich
Alles Walzer!
Detektivin (LR) Sara Ostertag Theatre: Philharmonie du Luxembourg
Wilhelm B.
Fipps (SR) Carole Lorang Theatre: Carrérotondes Luxembourg
Nachtasyl
Natacha (SR) Yuri Kordonsky Theatre: Théâtre d'Esch, Théâtre National du Luxembourg
Kaspar Häuser Meer
Anika (LR) Marion Poppenborg Theatre: Théâtre d'Esch, Parkaue Berlin
La Leçon
Élève (LR) Myriam Muller Theatre: Théâtre du Centaure Luxembourg
Supertrumpf
Maja (LR) Enrico Beeler Theatre: Junges Schauspielhaus Zürich
Gilgamesch
Various Roles (SR) Joachim Schlömer Theatre: Theater der Künste Zürich
Die Kassette
Lydia (SR) Marion Poppenborg Theatre: Théâtre des Capucins Luxembourg
Die Schläferinnen
Rebecca (LR) Anna Papst Theatre: Theater Neumarkt Zürich
Endstation Sehnsucht
Blanche (LR) Sara Ostertag Theatre: Theater der Künste Zürich
Unter Palmen
Gucci Woman (SR) Volker Hesse Theatre: Theater der Künste Zürich