Lukas Miko

Lukas Miko

TALENT REPUBLIC AGENCY GmbH & Co. KG
Katrin Wans
+49 30 288 7730
mail@talentrepublicagency.de

Information

Year of birth
1971 (50 years)
Place of birth
WIEN
Height (cm)
180
Weight (in kg)
75
Eye color
blue green
Hair color
Blond
Hair length
Bald head
Stature
slim
Place of residence
Berlin
Housing options
Berlin, München, Hamburg, Wien, London, New York City, Paris
Nationality
Osterreichisch
Languages
English: fluent
Spanish: basic
Hungarian: basic
French: fluent
Dialects
Bairisch
Viennese (Native dialect)
Hamburgian
Berlin German
Austrian
Salzburgerisch
Instruments
Guitar: basic
Piano: medium
Dance
tap-dance: basic
Standard: medium
Profession
Actor
Pitch
Baritone

Vita entries

Primary professional training

1994
Max Reinhardt Seminar

Other Education & Training

Max Reinhardt Seminar
1992/93 Conservatoire N.S.A.D. Paris

Awards

Diagonale [at]
Me, We
Österreichischer Filmpreis [at]
Die beste aller Welten
Hells Half Mile Film & Music Festival [us]
Die beste aller Welten
ÖSTERREICHISCHER FILMPREIS - BESTER NEBENDARSTELLER 2018 für "Die Beste Aller Welten"
Goldene LOLA für den besten dt. Kurzfilm bis 30 min für DAS GEFRORENE MEER (als Regisseur & Autor)
Festival du Film de Genève Stars de Demain [ch]
71 Fragmente einer Chronologie des Zufalls

Film

Last Song for Stella (Cinema film)
Gerd Goldschlag (LR) Kilian Riedhof Producer: Letterbox Filmproduktion GmbH
Schachnovelle (Cinema film)
Gustav Sailer (SR) Philipp Stölzl Producer: Walker+Worm Film GmbH & Co. KG [de]
Play Bach (aka Retschwil) (Short film)
Marc (LR) Benjamin Heisenberg Producer: Benjamin Heisenberg Produktion [de]
Me, We (Cinema film)
Gerald (LR) David Clay Diaz Producer: Coop99 Filmproduktion GmbH
Angelo (Cinema film)
Monarch (SR) Markus Schleinzer Producer: Film AG Produktions GmbH (formerly Novotny & Novotny) [at]
Licht (Cinema film)
Vater Paradis (LR) Barbara Albert Producer: Nikolaus Geyrhalter Filmproduktion
Die beste aller Welten (Cinema film)
Günter (LR) Adrian Goiginger Producer: Lailaps Films GmbH
Die Nacht der 1000 Stunden (Cinema film)
Jochen Bode (SR) Virgil Widrich Producer: Amour Fou Luxembourg [lu]
Im Labyrinth des Schweigens (Cinema film)
Hermann Langbein (SR) Giulio Ricciarelli Producer: Claussen+Putz Filmproduktion GmbH (formerly Claussen+Wöbke+Putz)
Spanien (Cinema film)
Gabriel (LR) Anja Salomonowitz Producer: Dor Film Produktionsgesellschaft mbH
Darum (Cinema film)
Glatzkopf (SR) Harald Sicheritz Producer: Allegro FilmproduktionsgesmbH [at]
Fräulein Phyllis (Cinema film)
Jeepbesitzer (SR) Clemens Maria Schönborn Producer: Fischer Film GmbH [at]
Wenn Elsa tanzt (Short film)
ein Verehrer (SR) Georg Söring Producer: HFF Hochschule für Fernsehen und Film München [de]
Comedian Harmonists (Cinema film)
Hans (SR) Joseph Vilsmaier Producer: Perathon Film und Fernseh GmbH
Prélude (Short film)
Klavierspieler (SR) Stefan Panzner Producer: CH Media Berlin Brandenburg GmbH & Co. KG [de]
71 Fragmente einer Chronologie des Zufalls (Cinema film)
Max (LR) Michael Haneke Producer: Wega Filmproduktion

Television

Legacy (Mini series)
Richard Ebel (LR) Diederik van Rooijen Producer: Column Film [nl] TV Channel: Avrotros [nl]
Kommissarin Heller - Panik (TV movie (series))
Gregor Riselius (SR) Christiane Balthasar Producer: Ziegler Film GmbH & Co. KG TV Channel: ZDF [de]
Freud (TV series)
Georg von Lichtenberg (SR) Marvin Kren Producer: Satel Film GmbH [at] TV Channel: Netflix, ORF [at]
Spuren des Bösen - Sehnsucht (TV movie (series))
Marc Nymann (SR) Andreas Prochaska Producer: Aichholzer Filmproduktion GmbH [at] TV Channel: ORF [at], ZDF [de]
Der Pass (TV series)
Sebastian Brunner (SR) diverse Producer: W&B Television GmbH TV Channel: Sky [de]
Charité (TV series)
Prof. De Crinis (LR) Anno Saul Producer: UFA Fiction TV Channel: ARD [de], Degeto [de], MDR [de]
Altes Geld (TV series)
Philipp Canitz (SR) David Schalko Producer: Superfilm Filmproduktions GmbH
Das Ende der Geduld (TV movie)
Anwalt Schwindt (SR) Christian Wagner Producer: Claussen+Putz Filmproduktion GmbH (formerly Claussen+Wöbke+Putz) TV Channel: BR [de], NDR [de]
Der erste Tag (TV movie)
Leiter der LWZ (SR) Andreas Prochaska Producer: MR-Film Kurt Mrkwicka Ges.m.b.H. / MR TV-FILM Produktions GmbH & Co KG [at] TV Channel: arte, ORF [at]
Die Flucht (TV series)
Holger Brand (SR) Kai Wessel Producer: teamWorx Television & Film GmbH [de] TV Channel: ARD [de], arte, BR [de], Degeto [de], HR [de], SWR [de], WDR [de]
Scheidungsopfer Mann (TV movie)
Christian (SR) Stefan Krohmer Producer: Studio Hamburg Produktion Berlin GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Bella Block - Tödliche Nähe (TV movie (series))
Marek Cura (LR) Christiane Balthasar Producer: Objectiv Film GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Spiel im Morgengrauen (TV movie)
Leutnant Greising (SR) Götz Spielmann Producer: Lotus-Film GmbH [at] TV Channel: ORF [at]
Das Phantom (TV movie)
Andreas Ganz (SR) Dennis Gansel Producer: Becker & Häberle Filmproduktion GmbH [de] TV Channel: ProSieben [de]
Die Verbrechen des Prof. Capellari - Tod eines Königs (TV movie (series))
Jochen Simbach (SR) Klaus Emmerich Producer: Modern Media Filmproduktion GmbH [de] TV Channel: ZDF [de]
Lonny, der Aufsteiger (TV movie)
Der verzweifelte Broker (SR) Tom Toelle Producer: TV60Filmproduktion GmbH
Opernball (TV series)
Gauleiter (SR) Urs Egger Producer: Constantin Film [de] TV Channel: SAT.1
Zwei Brüder - Der Gassenmörder (TV movie (series))
Marc Heisse (LR) Walter Weber Producer: Aspekt Telefilm-Produktion GmbH TV Channel: ZDF [de]
Tatort - Aida (TV movie (series))
Regieassistent (SR) Klaus Emmerich Producer: Bavaria Film GmbH [de] TV Channel: BR [de]

Theatre

LaBute-Tribute (Einkater von Neil LaBute)
Regie Lukas Miko Theatre: Theater Brett, Wien
ALMA - A Show Biz ans Ende
Gustav Mahler Paulus Manker Theatre: Freie Produktion, Wien, Los Angeles, Venedig
Jedem das Seine
Elias Rothenburg Michael Sturminger Theatre: Stadttheater Klagenfurt
Hedda Gabler
Lövborg Stefan Müller Theatre: Theater Basel
Psychosis 4.44
Der Patient James Macdonald Theatre: Burgtheater Wien - Casino
Die See
Willie Carson Andrea Breth Theatre: Akademietheater Wien
Roberto Zucco
Der Bruder Klaus-Michael Grüber Theatre: Akademietheater Wien
Troilus und Cressida
Troilus Declan Donellan Theatre: Burgtheater Wien
John Gabriel Borkmann
Erhart Nicolas Brieger Theatre: Akademietheater Wien
Tochter der Luft
Lycas Frank Castorf Theatre: Burgtheater Wien
Die Gelehrtenrepublik
Charles Winer Carlos Manuel Theatre: Residenztheater München
Bericht für eine Akademie
Der Affe Michael Degen Theatre: Residenztheater München - Marstall
Philosophie im Boudoir
Chevalier André Wilms Theatre: Residenztheater München
Was ihr wollt
Orsino Matthias Fontheim Theatre: Residenztheater München
Kannibalen
Laci, der Zigeuner Klaus Emmerich Theatre: Residenztheater München