Thomas Pohn

Thomas Pohn

Main agency
Petra Schmidt
+43 664 2265 650
office@screenactors.at
open in Castupload

Information

Acting age
50 - 60 years
Year of birth
1964 (57 years)
Place of birth
Österreich
Height (cm)
190
Weight (in kg)
85
Eye color
brown
Hair color
Blond
Hair length
Short
Stature
normal
Place of residence
Vienna
Housing options
Munich, Cologne, Berlin
Nationality
Austrian
Languages
German(native-language)English
Dialects
Viennese(native dialect)
Accents
Austrian
Sport
Alpine skiingFencing (sports)Fencing (stage)FrisbeeHikingIce skatingJudoMountain bikeMountain hikingPaintballPistol shootingRifle shootingSaber fightingSquashStage combatSwimSwordplay
Profession
Actor
Pitch
Baritone
Driver's licenses
Car class

Vita entries

Primary professional training

1988
Schauspielschule des Volkstheaters Wien

Other Education & Training

Schauspielschule des Volkstheater Wien

Film

Klammer (Cinema film)
Professor (SR) Andreas Schmied Distribution: epo-Film Casting director: Nicole Schmied
Footage (Cinema film)
Mayor (SR) Hannes Aigner Producer: Cave Dance Picture Distribution: Cave Dance Pictures Casting director: Viktor Perdula
Rush - Alles für den Sieg (Cinema film)
Banker Ron Howard Producer: Rush Ltd. [uk]
Der Weiße Hase (Short film)
Hermann (SR) Kosmas Aslanidis Producer: Macromedia GmbH (vormals MHMK Macromedia Hochschule) [de]
Adieu Paris (Cinema film)
Vorgesetzter Frank Franziska Buch Producer: Wüste Film West [de]
Last Letters from Monte Rosa (Cinema film)
Lt Waldheim (LR) Ari Taub Producer: Hit and Run Productions, Ari Taub [us]
Die Besucherin (Cinema film)
Herr Heinrichs (SR) Lola Randl Producer: COIN FILM
Auf politischem Parkett (Short film)
Georg (SR) Miriam Heuser Producer: Macromedia GmbH (vormals MHMK Macromedia Hochschule) [de]
The Fallen (Cinema film)
Leutnant Günther (HR) (LR) Ari Taub Producer: Brooklyn Independent Studios [us]
Tattoo (Cinema film)
BKA-Beamter (SR) Robert Schwentke Producer: Lounge Entertainment GmbH [de]

Television

Soko-Linz (Series)
Louis Stadler (SRE) Martin Kinkel Producer: Gebhardt Productions GmbH Station: ORF/ZDF Casting director: Nicole Schmied
Die Ibiza Affäre (Mini series)
Investor (SR) Christopher Schier Producer: Epo-Film, W&B Television Station: Sky, ARD, ORF Casting director: Nicole Schmied
Die Toten von Salzburg (TV movie (series))
Oberst Wintersteller (SR) Erhard Riedlsperger Producer: Satel-Film Station: ARD, ORF Casting director: Nicole Schmied
SOKO-Wien (TV movie (series))
Rezeptionist (SR) Holger Barthel Producer: Satel-Film Station: ORF/ARD Casting director: Nicole Schmied
Blind ermittelt (TV series)
Dr. Stefan Wild (SR) Jano Ben Chaabane Producer: Thomas Hroch, Gerald Podgorni Station: Mona Film Casting director: Nicole Schmied
Alarm für Cobra 11 - Die Autobahnpolizei (TV series)
Dr.Büker Nico Zavelberg Producer: Action Concept Film- und Stuntproduktion GmbH [de] Station: RTL
Alles was zählt (TV series)
Dr. Daniel Harnasch Christian Singh Producer: UFA Serial Drama GmbH Station: RTL
SOKO Köln (TV series)
Georg Reiter (SR) diverse Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH Station: ZDF [de]
Unter Uns (TV series)
Klaus Gerlach (SR) diverse Producer: UFA Serial Drama GmbH Station: RTL
Alarm für Cobra 11 - Die Autobahnpolizei (TV series)
Moderator (SR) diverse Producer: Action Concept Film- und Stuntproduktion GmbH [de] Station: RTL
Diese Kaminskis – Wir legen Sie tiefer! (TV series)
Business Coach Sven Nagel Producer: Eyeworks Germany GmbH | Fiction & Film (Warner Bros. ITVP Deutschland GmbH) [de] Station: ZDFneo [de]
Der Lehrer (TV series)
Pias Vater (SR) diverse Producer: Sony Pictures Film und Fernseh Produktions GmbH [de] Station: RTL
Lindenstraße (TV series)
Dr. Riedel (SR) Herwig Fischer Producer: Geißendörfer Film- und Fernsehproduktion KG Station: ARD [de]
Danni Lowinski (TV series)
Anwalt Falk diverse Producer: Phoenix Film Karlheinz Brunnemann GmbH & Co. Produktions KG [de] Station: SAT.1 [de]
Unter Uns (TV series)
Anwalt Fritz Wehrman diverse Producer: UFA Serial Drama GmbH Station: RTL
Marie Brand und die Nacht der Vergeltung (TV movie (series))
Dr. Neumann (SR) Manuel Siebenmann Producer: Eyeworks Germany GmbH | Fiction & Film (Warner Bros. ITVP Deutschland GmbH) [de] Station: ZDF [de]
Familie ist was Wunderbares (TV movie)
Gemeinderat (SR) Hans Günther Bücking Producer: Molina Film Station: ZDF [de]
Wilsberg - Tod auf Rezept (TV movie (series))
von Preyen (SR) Marc Hertel Producer: Eyeworks Germany GmbH | Fiction & Film (Warner Bros. ITVP Deutschland GmbH) [de] Station: ZDF [de]
Die Anrheiner (TV series)
Herr Menz (SR) diverse Producer: Zieglerfilm Köln GmbH Station: WDR [de]
Der Elefant (TV series)
Staatsanwalt Hunold (SR) diverse Producer: teamWorx Television & Film GmbH [de] Station: SAT.1 [de]
Die Anrheiner (TV series)
Herr Menz (SR) Thomas Klees Producer: Zieglerfilm Köln GmbH Station: WDR [de]
SOKO Köln (TV series)
Barkeeper (SR) Michael Schneider Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH Station: ZDF [de]
Alarm für Cobra 11 - Einsatz für Team 2 (TV series)
Staatsanwalt Meuser (SR) Sigi Rothemund Producer: Action Concept Film- und Stuntproduktion GmbH [de] Station: RTL
Alarm für Cobra 11 - Die Autobahnpolizei (TV series)
Jürgen Blaschke (SR) Carmen Kurz Producer: Action Concept Film- und Stuntproduktion GmbH [de] Station: RTL
Der kleine Mönch (TV series)
Arzt (SR) Stephan Meyer Producer: Pro GmbH [de] Station: ZDF [de]
SK Kölsch (TV series)
Polizeiarzt (SR) Wilhelm Engelhardt Producer: Nostro Film GmbH [de] Station: SAT.1 [de]
Freundinnen für immer (TV series)
Arzt (SR) Konrad Sabrautzky Producer: Molina Film Station: ZDF [de]
Die Frau, die einen Mörder liebte (TV movie)
Reporter (SR) Olaf Kreinsen Producer: Mungo Film GmbH [at]
Kommissar Rex (TV series)
Herr Meiser (SR) Christian Görlitz Producer: Mungo Film GmbH [at] Station: SAT.1 [de]
Dr. Stefan Frank (TV series)
Peter Siedhoff (SR) diverse Producer: Phoenix Film Karlheinz Brunnemann GmbH & Co. Produktions KG [de] Station: RTL
Ina & Leo (TV series)
Klinikarzt (SR) Irina Popow Producer: Westdeutsche Universum Film Station: WDR [de]
Medicopter 117 (TV series)
OP Arzt (SR) Wolfgang Dickmann Producer: MR-Film Kurt Mrkwicka Ges.m.b.H. / MR TV-FILM Produktions GmbH & Co KG [at] Station: RTL
Der Schrei des Schmetterlings (TV movie)
Dr. Götz (SR) Frank Strecker Producer: Neue Mira Filmproduktion GmbH [de]
Forsthaus Falkenau (TV series)
Dr. Reimers (SR) Klaus Grabowsky Producer: ndF neue deutsche Filmgesellschaft mbH Station: ZDF [de]

Theater

Alma (Drama)
Max Burckhard, Johannes Hollnsteiner (OR) Paulus Manker Theater: Raxhallen Wr.Neustadt / Österreich
Die letzten Tage der Menschheit
verschiedene Paulus Manker Theater: Raxhallen Wr.Neustadt / Österreich
Die letzten Tage der Menschheit
verschiedene Paulus Manker Theater: Raxhallen Wr.Neustadt / Österreich
Todesfalle
Sidney Bruhl Anja Junski-Setzer Theater: Grenzlandtheater
Die Wunderübung
Valentin Dorek Michael Lippold Theater: Bauturm-Theater Köln
The Kings Speech
Erzbischof Canterbury Uwe Brand Theater: Grenzlandtheater
Der Graf von Luxemburg
Poet Thomas Enzinger Theater: Oper-Dortmund
Das Himbeerreich
Bertram Ansberger Rainhard Hinzpeter Theater: Freies Schauspiel Frankfurt
The Nightingales
Graham Horst Johanning Theater: Contrakreis-Theater Bonn
Ohne Gesicht
Vincent Demalénes Jens Pesel Theater: Grenzlandtheater
Die Wildente
Gregers Werle Anja Junski Theater: Grenzlandtheater
Zweifel
Pater Flynn Anja Junski Theater: Grenzlandtheater
Kabale und Liebe
Hofmarschall v. Kalb Harald Demmer Theater: Burgfestspiele Bad-Vilbel
Der Diener zweier Herren
Wirt Uwe Brandt Theater: Grenzlandtheater
Die Grönholm Methode
Enrique Font Wolfram Zimmerman Theater: Theater Tiefrot - Köln
Unter die Haut
Roland Sybille Broll-Pape Theater: Prinzregententheater-Bochum
Die Grönholm Methode
Carlos Bueno Ute Richter Theater: Zimmertheater Heidelberg
Mörder,Pulp&Fiction
1ster Mörder Egon Baumgarten Theater: Burgfestspiele Bad-Vilbel
Cabaret
Cliff Bradshaw Thillo Reinhardt Theater: Theater Dortmund
In der Löwengrube
Jakschitz Rudolf Jusitz Theater: Volkstheater Wien
Andorra
Soldat Martin Trautwein Theater: Schauspielhaus Stuttgart
Die Räuber
Franz Gerhard Weber Theater: Staatstheater Saarbrücken
Die Perser
Bote Kurt Josef Schildknecht Theater: Staatstheater Saarbrücken
Der Kaufmann von Venedig
Bassanio Gerhard Weber Theater: Staatstheater Saarbrücken
Merlin
Gawain Beverly Blankenship Theater: Staatstheater Saarbrücken
Diener zweier Herren
Florindo Robin Telfer Theater: Staatstheater Saarbrücken
Hamlet
Laertes Markus Imhoof Theater: Staatstheater Saarbrücken
Jubiläum
Jürgen Engelbert Glock Theater: Staatstheater Saarbrücken
Faust I
Valentin Kurt-Josef Schildknecht Theater: Staatstheater Saarbrücken
Butterbrot
Stefan Bibi Jelinek Theater: Staatstheater Saarbrücken
Die Minderleister
Hans Gerhard Weber Theater: Staatstheater Saarbrücken
Vatermord
Walther Dagny-Elisabeth Schüler Theater: Landestheater Linz
Der Traum ein Leben
Rustan Ralph Bridle Theater: Landestheater Linz
Kabale und Liebe
Ferdinand Ralph Bridle Theater: Landestheater Linz
Stalins Datscha
Victor Franz Kainrath Theater: Landestheater Linz

Commercial

Teekanne (Commercial)